Mesleki Yeterlilik Belgesi Satış Dolandırıcılığı

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu gelmesi ile beraber bu işten rant sağlamak isteyen bazı kuruluşlar para ile mesleki yeterlilik belgesi satışı yaptığına dair gelen şikayetler üzerine Mesleki yeterlilik Kurumu kamuoyuna duyuru yaparak mesleki yeterlilik belgesinin sadece Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından verilebileceği vatandaşlara duyuru yapılarak hatırlatıldı.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mağduriyet yaşamamak ve dolandırılmamak için mesleki yeterlilik belgesi almak istediğiniz kurumu MYK Web Portal üzerinden sorgulayarak başvuru yapacağınız Mesleki Yeterlilik Kursunun geçerli bir izni olup olmadığını sorgulayarak kayıt işlemlerinizi tamamlamanız mağduriyet yaşamamak adına geçerli bir önlem olacaktır.Para karşılığı, sınavsız mesleki yeterlilik belgesi vaat eden kuruluşlara itimat etmeyiniz.

MYK’nın Mesleki Yeterlilik Belgesi Satışına Yönelik Yaptığı Duyuru

Son birkaç gündür Kurumumuza yapılan bildirimler neticesinde bazı kişi ve kuruluşların, yalnızca Kurumumuz tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilebilen MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini ücret karşılığında satmayı taahhüt ettiği öğrenilmiştir. Bu nedenle aşağıda belirtilen hususların kamuoyunun dikkatine sunulmasında yarar görülmüştür.

1.MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, düzenlenebilmektedir.

2.Mesleki Yeterlilik Belgeleri, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir.

3.Bireylerin daha önce almış oldukları belge veya sertifikaların MYK belgeleriyle değiştirilmesi veya alınmış olan eğitimlerin sınavlarda herhangi bir muafiyet sağlaması mümkün değildir.

4.MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların isim adres, yetki kapsamı ve ücret tarifeleri internet sitemizde yayınlanmaktadır. Bu kuruluşlar dışında MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verdiğini taahhüt eden kişi ve kuruluşlara itimat edilmemelidir.

5.Kurumumuz tarafından belgelendirme yapılan alanlar da yine internet sitemizde yer almakta olup bu alanların dışında MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verdiğini taahhüt eden kişi ve kuruluşlara itimat edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

kaynak myk.gov.tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir