İşkur Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Sorusunun cevabını Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir konumuzda açıklamıştık. Son zamanlarda internette karşımıza çıkan işkur mesleki yeterlilik belgesi ise farklı bir belge değildir.


Katılınan mesleki yeterlilik belgesi kurslarının ücretli olduğunu Mesleki Yeterlilik Belgesi ücretleri yazımızda anlatmıştık.Fakat işçi ve işvereni desteklemek amacı ile Mesleki yeterlilik kurumu yani kısaca MYK ve Türkiye iş kurumu arasında yapılan işbirliği çerçevesinde öncelikli olarak katılımcı tarafından ödenecek olan Mesleki Yeterlilik belgesi ücretleri İŞKUR tarafından İşsizlik sigortası fonundan karşılanacaktır. İşsizlik fonundan Mesleki yeterlilik sınav ücreti karşılanan meslekler ve ödenecek sınav ücreti üst sınırı bilgilerine burdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca işverenler içinde MYK tarafından yapılan çalışma sonucu SGK ile karşılıklı olarak anlaşılmaya varılmıştır. 6111 sayılı kanun kapsamında uygulanacak MYK Mesleki Yeterlilik sahibi olan işçiyi işe alarak istihdam sağlayan işverenlere de 48 aya kadar SGK prim teşviği sağlanacaktır. Kurulan altyapı ile beraber MYK-SGK ortak altyapısı ile işlemler online olarak yapılacak ve işverenin ayrıca SGK’ya belge ibrazı yapmasına gerek olmayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir