MYK Belgeli İşçiye %20,5 SGK Teşvik

MYK Belgeli İşçiye %20,5 SGK Teşvik; Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve MEYBEM A.Ş. işbirli ile Mesleki yeterlilik Belgesi alan işçileri çalıştıran işverene SGK teşvik priminden 12 ay boyunca %20,5 oranında yaralanma fırsatı.


Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve MEYBEM A.Ş. işbirliğinde Mesleki yeterlilik Belgesi almış işçiyi çalıştıran işveren SGK teşvik priminden 12 ay boyunca %20,5 oranında yararlanacak.

Talepte bulunan oda üyesi iş yerleri çalışanlarına yönelik düzenlenecek olan telafi ve yeni belgelendirme sınavları, Ahşap Kalıpçılığı ve Betonarme Demircisi mesleklerinde 1-2 Nisan 2018 tarihlerinde yazılı test ve iş başında uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Test sınavları Bingöl Sanayi Odası’nda, uygulama sınavları ise mevcut olan şantiyede yapılacak.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 81 meslek dalına mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini belirten Mahmut Ayas, “5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa Eklenen Ek 1 inci madde ile Bakanlıkça belirlenecek mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçilerin çalıştırılmayacağı, bu hükme uymayanlara para cezası uygulanacağı hükmü getirilmiştir. 2017 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve MEYBEM A.Ş ile Odamız arasındaki işbirliği kapsamında sınavlar gerçekleştirdik. Gerçekleşen sınavlarda başvuracak olan adaylar için 1-2 Mart tarihlerinde sınav yapılacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına katılmak isteyen vatandaşlarımız en geç 27 Şubat 2018 tarihine kadar mesai saatleri içerinde başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunan adaylar 1-2 Mart tarihlerinde yapılacak olan sınava katılmaya hak kazanacaktır. Üye firmaların çalışanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi alması için Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası olarak gereken çalışmaları yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Mesleki Yeterlilik Belgesiz çalışana para cezası kesileceğinin altını çizen Başkan Ayas açıklamasında şunları aktardı;

“5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa göre 81 meslekte zorunlu olan iş müfettişlerince yapılan denetimlerde belgesiz her bir çalışana, her bir ay için 627 TL idari para cezası kesilecektir. 2018 yılında denetimler ve cezai işlemler uygulanmaya başlamıştır.”

“Çalışanların sınav ücretinin devlet tarafından karşılayacağını ileten Ayas, “Belge almak için başvuruda bulunan çalışanların sınav ve belge ücreti 31 Aralık 2019 tarihine kadar devlet tarafından karşılanacaktır. Sınava başvuruda bulunacak adaylar uzman olduğu mesleğe başvuruda bulunması kendilerinin faydalarına olacaktır.”

“Başkan Ayas, “İşverenin mevcut çalışanı belge alırsa, firma SGK işveren primini (%20,5) 12 ay boyunca ödemiyor. İşveren belgesi olan yeni işçi istihdam ederse, firma SGK işveren primini (yüzde 20,5) 54 ay boyunca ödemiyor. Firmaya aylık 416 TL kişi başı teşvik indirimi uygulanmış oluyor.” 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir