Emlak Danışmanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi

Emlakçılara Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Myk üzerinden yapılan duyuru ve 05.06.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile emlakçıklara mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Taşınmaz alım-satım, komisyonculuk yapan gerçek yada tüzel kişilerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu aranacaktır.


Emlakçılar Hangi Mesleki Yeterlilik Belgesini Almak Zorunda?

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 6. Maddesinin “d” bendine göre şahıs sirketlerinde şirket sahibinin,

tüzel şirketlerde ise şirketi temsil eden kişilerden En Az 1 kişinin,

birden fazla şubesi bulunan işletmelerde ise her şube müdürünün

Sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) mesleki yeterlilik belgesi olmak zorundadır.

Şahıs veya Tüzel farketmeksizin işletmelerde Pazarlama ve Satış danışmanı olarak görev yapanlar emlak danışmanı (Seviye 4) veya Sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadır.

Mesleki Yeterlilik Başvurusu nasıl yapılır? Bilgi almak için aşağıdaki konuya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu

 

İşte Myk üzerinden yapılan Duyuru;

Emlak Danışmanları MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli Olacak

Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca  Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesinn 1. Fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.

Söz konusu yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir