Mesleki Yeterlilik Meslek Standartları

Ulusal Meslek Standardları


Bir mesleğin ulusal düzeyde başarı ile yerine getirilmesi için MYK tarafından kabul edilmiş olan beceriler, bilgiler ve tavır – tutuma Mesleki Yeterlilik Meslek Standardı denilmektedir.

Mesleki Yeterlilik meslek standartı belirlenmek istenen meslek veya meslekler, piyasa ve eğitim veren kuruluşların önceliği olan ihtiyaçları giderecek ve sektörel yöneticiliklerin talep ve önerileri dikkate alınarak belirlenmektedir. Şuan için aşağıda liste olarak da yer alan 26 sektörü kapsayan Mesleki Yeterlilik meslek standartları hazırlanmıştır.

Sektör Listesi*
Adalet ve Güvenlik Sektörü
Ağaç İşleri, Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sektörü
Bilişim Teknolojileri Sektörü
Cam, Çimento ve Toprak Sektörü
Çevre Sektörü
Eğitim Sektörü
Elektrik ve Elektronik Sektörü
Enerji Sektörü
Finans Sektörü
Gıda Sektörü
İnşaat Sektörü
İş ve Yönetim Sektörü
Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sektörü
Kültür, Sanat ve Tasarım Sektörü
Maden Sektörü
Medya, İletişim ve Yayıncılık Sektörü
Metal Sektörü
Otomotiv Sektörü
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektörü
Spor ve Rekreasyon Sektörü
Tarım, Avcılık ve Balıkçılık Sektörü
Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sektörü
Ticaret (Satış ve Pazarlama) Sektörü
Toplumsal ve Kişisel Hizmetler Sektörü
Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektörü
Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme Sektörü

Ayrıca Sektörün önde gelen birçok Sendika ve derneği ile Mesleki Yeterlilik Kurumu aracında Meslek Standardı Hazırlama Protokolü imzalanmıştır. Sektör ayrımlı meslek standardı hazırlama prosedürünü imzalayan kuruluşların listes aşağıda yer almaktadır. Bu da şuan 81 mesleği kapsayan Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu Getirilen Meslekler listesinin yapılan çalışmalar sonucu her geçen gün artacağı ve kısa zamanda bir çok mesleğin Mesleki Yeterlilik Meslek Standardı kazanacağı anlamına gelmektedir.

 

ADALET VE GÜVENLİK SEKTÖRÜ

Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği ile 30 Ekim 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile 3 Nisan 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (TBMYO) ile 29 Mart 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik-İş) ile 29 Mart 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası (Öz-İş) ile 29 Mart 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Teknik ve Üst Düzey Mesleki Güvenlik Eğitimcileri Derneği (TÜMGED) – 29 Mart 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Yangından Korunma Derneği ile 28 Temmuz 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Özel Güvenlik ve Koruma İşçileri Sendikası ile 28 Temmuz 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile 13 Kasım 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

AĞAÇ İŞLERİ, KAĞIT VE KAĞIT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ

Ankara Sanayi Odası ile 07 Temmuz 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği ile 27 Mayis 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği ile 11 Mayıs 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ

 İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile 15 Mart 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Sanayi ve Teknoloji Derneği ile 3 Mayıs 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

CAM, ÇİMENTO VE TOPRAK SEKTÖRÜ

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile 22 Mayıs 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile 12 Kasım 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası ile 24 Mayıs 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Trakya Cam Sanayii A.Ş. (Şişecam Düzcam) ile 19 Temmuz 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

ÇEVRE SEKTÖRÜ

Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER) ile 2 Ağustos 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) ile 17 Ağustos 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İzmit Atık Ve Artıkları Arıtma, Yakma Ve Değerlendirme Anonim Şirketi (İZAYDAŞ) ile 12 Mayıs 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Jeomorfoloji Derneği ile 14 Şubat 2018 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

EĞİTİM SEKTÖRÜ

TEGEP Eğitim ve Geliştirme Platformu Derneği ile 12 Mayıs 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ile 9 Haziran 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Eğitimde ve Psikolojide Ölçme ve Değerlendirme Derneği ile 7 Temmuz 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Çağdaş Drama Derneği ile 24 Ocak 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

ELEKTRİK/ELEKTRONİK SEKTÖRÜ

Teknolojik Eğitimi Geliştirme Vakfı (TEGEV) ile 09 Haziran 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ankara Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile 25 Ağustos 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

MYKile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile 24 Kasım 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile 24 Kasım 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile 6 Ağustos 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Türkiye Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonuile 24 Mayıs 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

ENERJİ SEKTÖRÜ

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) ile 23 Temmuz 2008 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız.

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ile 09 Haziran 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile 9 Ekim 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği ile 9 Aralık 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

FİNANS SEKTÖRÜ

Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSREŞB)  ile 22 Eylül 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile 6 Kasım 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

GIDA SEKTÖRÜ

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ile 16 Ekim 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Öz Tütün, Müskirat, Gıda Sanayi ve Yardımcı İşçileri Sendikası  (ÖZ GIDA-İŞ Sendikası) ile 30 Ekim 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ege Orman Vakfı ile 27 Mayıs 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Öz Tütün, Müskirat, Gıda Sanayii Ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Öz Gıda İş Sendikası) ile 28 Haziran 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İNŞAAT SEKTÖRÜ

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile 9 Temmuz 2008 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile 12 Mayıs 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile 29 Mart 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Bayındır Memur-Sen ile 06 Eylül 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Pencere ve Kapı Sektörü Derneği  (PÜKAD)  ile 18 Ekim 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü  ile 3 Temmuz 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi  ile 10 Ağustos 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Tünelcilik Derneği  ile 15 Ağustos 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İŞ VE YÖNETİM SEKTÖRÜ

Türkiye Personel Yönetimi Derneği  ile 3 Eylül 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Yönetim Danışmanları Derneği ile 01 Kasım 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile 4 Mayıs 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Koçluk Platformu Derneği ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği ile 2 Temmuz 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile 6 Ağustos 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Çağrı Merkezleri Derneği ile 09 Şubat 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Norm Eğitim Danışmanlık Derneği ile 20 Şubat 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile 29 Kasım 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

TEGEP Eğitim ve Geliştirme Platformu Derneği ile 12 Mayıs 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ile 9 Haziran 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Eğitimde ve Psikolojide Ölçme ve Değerlendirme Derneği ile 7 Temmuz 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Özel Kalem Müdürleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  ile 8 Aralık 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Etik ve İtibar Derneği  ile 30 Nisan 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Derneği  ile 14 Temmuz 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  ile 8 Ağustos 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

KİMYA, PETROL, LASTİK VE PLASTİK SEKTÖRÜ

“Kimya Sektör Platformu”nu temsilen Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) kurumlarıyla 23 Haziran 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ile 21 Mart 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) ile 21 Kasım 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ) ile 30 Ekim 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

KÜLTÜR VE SANAT SEKTÖRÜ

Oyuncular Sendikası ile 07 Aralık 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Sinema ve Televizyon Sendikası ile 10 Haziran 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Sinema Televizyon Sendikası ile 15 Şubat 2018 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

MADEN SEKTÖRÜ

 Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) ile 22 Temmuz 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası ile 20 Ağustos 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Türkiye Madenciler Derneği ile 20 Ağustos 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Eskişehir Ticaret Odası ile 10 Haziran 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Türkiye Madenciler Derneği ile 04 Ocak 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası ile 03 Nisan 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

MEDYA, İLETİŞİM VE YAYINCILIK SEKTÖRÜ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile 9 Ekim 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ile 09 Eylül 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ile 26 Mart 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile 25 Haziran 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü ile 28 Kasım 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği ile 27 Mayıs 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Kamera Asistanları Derneği ile 21 Temmuz 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile 9 Eylül 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Kast ve Fotomodel Ajansları Derneği ile 9 Eylül 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Yayıncılar Birliği ile 29 Ağustos 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

METAL SEKTÖRÜ

İstanbul Ticaret Odası ile 18 Mart 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile 12 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

HAK-İŞ / ÇELİK-İŞ ile 12 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ankara Sanayi Odası 2.Ve 3. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile 25 Ağustos 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ankara Sanayi Odası (ASO) ile 05 Eylül 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği ile 20 Aralık 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile 9 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) ile 23 Ocak 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile 10 Temmuz 2008 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) ile 29 Eylül 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Sakarya Üniversitesi ile 24 Ekim 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER SEKTÖRÜ

Türkiye Sağlık İşverenleri Sendikası (SEİS)  ile 25 Eylül 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Tüm Tıbbi Cihaz ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) ile 25 Eylül 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği (TOOMD) ile 25 Eylül 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Sağlıklı Nesiller Derneği (SND) ile 30 Eylül 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Tohum Otizm Vakfı ile 12 Mayıs 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile 16 Ekim 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile 12 Aralık 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Beyazay Derneği ile 12 Aralık 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile 19 Temmuz 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ile 19 Temmuz 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile 11 Aralık 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Biyologlar Dayanışma Derneği ile 7 Ocak 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Binbirçiçek Vakfı ve Çoçuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği ile 3 Ağustos 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile 25 Mayıs 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile 20 Şubat 2018 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

TARIM, AVCILIK, BALIKÇILIK SEKTÖRÜ

Türkiye Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) ile 30 Ekim 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile 22 Temmuz 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ile 22 Mayıs 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

TEKSTİL, HAZIR GİYİM, DERİ SEKTÖRÜ

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile 23 Ocak 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ile 23 Ocak 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile 9 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ege Bölgesi Sanayi Odası ile 19 Temmuz 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(BESOB) ile 17 Ağustos 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ile 8 Haziran 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 

TİCARET SEKTÖRÜ

 Ankara Ticaret Odası (ATO) ile 30 Ekim 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) ile 30 Ekim 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile 4 Ocak 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ankara Ticaret Odası (ATO) ile 13 Ocak 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile 1 Ağustos 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Ankara Ticaret Odası (ATO) ile 8 Ağustos 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

ANADOLU ASLANLARI İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASKON) ile 11 Ekim 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

TOPLUMSAL VE KİŞİSEL HİZMETLER SEKTÖRÜ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile 9 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Temizlik ve Tesis Hizmetleri Yönetimi İş Adamları Derneği (TESHİAD) ile 25 Eylül 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile 26 Ağustos 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü ile 20 Kasım 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile 24 Nisan 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile 16 Mayıs 2016 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Sanatkarlar Odası (İGDESO) ile 3 Mayıs 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Nefes Koçluğu Federasyonu ile 6 Haziran 2017 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

TURİZM, KONAKLAMA, YİYECEK-İÇECEK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı,Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB),Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile 22 Mayıs 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile 9 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Kültür ve Turizm BakanlığıTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile 27 Ocak 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO)  ile 29 Eylül 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası  ile 18 Mart 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

ULAŞTIRMA, LOJİSTİK VE HABERLEŞME SEKTÖRÜ

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) ile 11 Mart 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) ile 6 Ekim 2009 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

TCDD’yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile 20 Eylül 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği ile 20 Kasım 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile 4 Ocak 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile 24 Kasım 2011 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türk Hava Yolları ile 16 Ağustos 2010 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İETT Genel Müdürlüğü ile 29 Ağustos 2012 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü ile 5 Aralık 2013 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği ile 3 Ocak 2014 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

İstanbul Ticaret Odası ile 17 Şubat 2015 tarihinde Meslek Standardları Hazırlanması için işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir